Jakie są znieczulenia stosowane w stomatologii?

Stomatologia Toruń
1 min readJun 22, 2021
dentysta omawia z pacjentem rodzaje znieczuleń w stomatologii

Współcześnie znieczulenie to w klinice dentystycznej baza w trakcie większości przeprowadzanych zabiegów. Oprócz tych zabiegów, jakie są zupełnie bezbolesne, w pozostałych przypadkach stosuje się znieczulenie, by zagwarantować pacjentom tak samo komfort psychiczny jak i fizyczny. Od dawna wizyty u stomatologa, na przekór obawom pacjentów są bezbolesne i skupiają się na pozytywnych rezultatach w leczeniu zębów. Najczęściej używane znieczulenie w klinice stomatologicznej, to miejscowe znieczulenie stosowane w pobliżu zębów. Raczej nie używa się znieczulenia ogólnego. Wśród sposobów miejscowego znieczulenia wymieniane są 3 podstawowe: znieczulenie nasiękowe, powierzchniowe i przewodowe.

Znieczulenie powierzchniowe ma konsystencję żelu, sprayu lub kremu mającego w składzie znieczulenie. Nie ma potrzeby nakłuwania. Rozprowadza się je powierzchniowo i chociaż działa najszybciej, to nie na długo. Zwykle stosuje się je przed zaaplikowaniem innego typu znieczulenia. Niewielkiego wkłucia igłą wymaga natomiast znieczulenie nasiękowe. Tą metodą wstrzykuje się znieczulenie w dziąsła w pobliżu zęba, który dentysta będzie leczył i znieczula się końcówki nerwów. W przypadku bardziej skomplikowanych zabiegów dentystycznych trzeba wykorzystać znieczulenie przewodowe. Ten rodzaj znieczulenia aplikuje się bezpośrednio w nerw zębodołowy. W ten sposób większa część twarzy ulega znieczuleniu — np. dolna warga, broda albo broda. Przez to pacjenci tracą czucie w dużej części twarzy, a rezultat ten może utrzymywać się nawet przez parę godzin od zabiegu.

--

--

Stomatologia Toruń

Regularne leczenie zębów w gabinecie stomatologicznym, pozwala Ci zachować zdrowie jamy ustnej. Skontaktuj się ze swoim dentystą.